Tipy redakce

Zatopte si v krbu tím správným dřevem

0
topení v krbu
Zkuste podčlánkovou inzerci

Koupili jste si nový krb a těšíte se, až si v něm zatopíte, vyhřejete svůj byt a budete užívat klidu a útulné atmosféry? Přemýšlíte, jaké zvolit dřevo, aby byl váš dům dlouho příjemně vytopený, ale vy jste při tom neprotopili tisíce? I když se to může zdát jednoduché, zatopit si v krbu tak, aby se místnost rychle vyhřála a vydržela teplá dlouhé hodiny, není úplně jednoduché. Na druhou stranu to ani není velká věda. Stačí jen vědět, jaké zvolit dřevo. Máte nachystán ten správný druh? A je vaše dřevo dostatečně suché? S tím vám poradíme na následujících řádcích.

Nechte dřevo dostatečně proschnout

Ať už zvolíte jakýkoliv druh, hlavní prioritou by měla být co nejmenší vlhkost dřeva, kterým hodláte ve svém krbu topit. Uvádí se, že vlhkosti by mělo být maximálně 20%, jinak bude dělat neplechu. Dřevo by mělo před spálením schnout alespoň dva roky. Říkáte si, že to nemůže být takový problém?

Zatímco kotle snesou i méně proschlé dřevo, krby chybu okamžitě odhalí. Nedostatečně proschlé dřevo má mnohem nižší výhřevnost. Velká část tepla, které vydá, je totiž vyčerpána na odpaření vody. Takové dřevo začne kouřit, dehtovat a špatně hoří. Výsledkem je pak nejen nedostatek tepla a vaše zbytečná snaha o rozhoření, ale především zanesený vnitřek krbu a komína. Máte-li doma krbová kamna se skleněným okýnkem, budete svou chybu proklínat ještě více. Po pár hodinách bude tak znečištěné, že skrz něj nebude vidět na plameny. A věřte, že čistění zaneseného okýnka je práce zdlouhavá a nepříjemná.

Jaký druh dřeva pro velkou výhřevnost a dlouhou výdrž?

Abyste dosáhli příjemného tepla v místnosti či celém bytě, a to na dlouhou dobu, je třeba přemýšlet o tom, jaké dřevo koupíte. Ne vždy se vyplatí koupit to nejlevnější.

Nejčastějším dřevem pro topení v krbu či krbových kamnech je dřevo dubové. Dub hoří velmi pomalu a má velkou výhřevnost. Oheň z dubových polínek je ideální pro poklidné večery, protože hoří pozvolna, klidně a navodí tu správnou atmosféru. Vedle dubu se používá také buk, jasan, habr, nebo dřevo z ovocných stromů. Všechny tyto druhy mají především dobrou výhřevnost a jejich teplo dokáže z rozžhavených uhlíků sálat i celé hodiny. Ideální jsou proto i ve chvílích, kdy nemůžete přikládat příliš často. Pro topení v krbu jsou nejvhodnější právě buk a jasan. Jejich předností je živý plápolavý oheň. Toto dřevo dobře a rychle vysychá a je proto dobré i na podpal.

Tímhle rozhodně netopte!

Pokud jste dostali od souseda zbytky staré lakované skříně, plaňky z natřené lavičky, nebo železniční pražce, raději mu je zase rychle vraťte. Chemicky ošetřené dřevo je pro spalování v krbu a krbových kamnech zcela nevhodné. Produkuje zdraví škodlivé zplodiny a může váš krb zcela zničit. Nevhodné jsou rovněž staré palety, dřevotřískové desky, překližka, nebo dokonce odpadky.

Kde a kdy dřevo nakupovat?

Pokud kupujete dřevo poprvé, můžete tápat v tom, kdy začít s nákupem a také kde. Obě tyto otázky spolu velmi úzce souvisí. Můžete nakoupit dřevo již nařezané, nasekané a proschlé. Pak nemusíte příliš spěchat a stačí objednat dovoz až na podzim. Předem si však zjistěte, zda bude v tuto dobu ještě k dispozici. Ideální je takové dřevo zajistit, dovézt a uskladnit během léta. Některé firmy vám ho na paletách či v balících dovezou až domů. Připravte se, že takové nákupy nejsou příliš ekonomicky výhodné. Za dřevo zpracované a nachystané k topení si totiž připlatíte. Koupíte ho v kamenných obchodech, ale i na internetu, kde můžete vsadit na ověřené e-shopy, nebo důvěřovat nabídkám v inzerátu. Pozor však na to, kolik dřeva skutečně bude v dovezeném balíku.

Druhou variantou je dojednání čerstvého dřeva vcelku. Dá se zakoupit ve specializovaných prodejnách, nebo si můžete domluvit potřebné množství přímo u lesníků. Někdy je již nařezané na metrové či dvoumetrové klády, které se dopravují trochu lépe, často se však jedná o velké kmeny, které si musíte nejprve nachystat k odvozu. Připravte si proto dobrou motorovou pilu, dostatečně velký vůz na přepravu a především svaly. Dřevo je třeba nařezat, převézt a doma dále zpracovat.

Jak dřevo správně skladovat?

Podařilo se vám sehnat odvoz těžkých rozměrných klád? Dopravce vám je vysypal z korby doprostřed zahrady a vy nevíte co s ním? Nyní jej musíte především správně nachystat a uskladnit, aby dobře proschlo. Většinou se dřevo řeže na půlmetrové i menší špalky, ty se dále sekají na ještě menší polena a rovnají do hranice. Dřevo je třeba vyskládat tak, aby mezi ním dostatečně proudil vzduch a dobře vysychalo. Mělo by být umístěno na suchém, krytém místě, které je chráněno před deštěm. Pokud jste došli až sem, věřte, že na zatopení v krbu si ještě počkáte. Čerstvé dřevo by takto mělo schnout až dva roky.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné příspěvky

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.